محرکه گستر آرشید در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ در اصفهان به ثبت رسید. در آن سال، هسته اصلی شرکت را ترکیبی از زبده ترین پژوهشگران و کارشناسان مهندسی برق و کامپیوتر با سال ها تجربه حرفه ای تشکیل داده بود.

مگاشید، در فاصله سال­های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ در مرکز رشد فن آوری دانشگاه اصفهان مستقر شده بود. در تیرماه ۱۳۹۷، این شرکت با ایده محوری “سیستم هوشمند کنترل اقلیم گلخانه”، وارد دوره رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد و در مرکز رشد کشاورزی این شهرک، مستقر شد. تجاری سازی محصول سیستم کنترل اقلیم گلخانه و تجهیز تعداد زیادی گلخانه در استان­های اصفهان، کرمانشاه، البرز و زنجان، از جمله دستاوردهای مگاشید در دوره رشد خود است. مگاشید همچنین موفق شد در سال دوم دوره رشد (سال ۱۳۹۸)، برای چهار دسته از محصولات خود در حوزه تجهیزات RTU، گواهی دانش بنیان دریافت نماید.

پس از سه سال تحقیق و توسعه، بلوغ فناوری مگاشید در زمینه سیستم ­های هوشمند، در کنار رشد نیروی انسانی و درآمدهای عملیاتی شرکت، موجب شد مگاشید در مردادماه سال ۱۴۰۰، در پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پذیرش شده و در حال حاضر در پارک شهرک مستقر شده است.

مگاشید از بهمن ماه ۱۳۹۷ تا کنون، تامین کننده شرکت فولاد مبارکه در حوزه بومی سازی و بازرگانی تجهیزات الکترونیک، اتوماسیون و ابزار دقیق بوده است و تا کنون بیش از ۴۰ تجهیز متمایز را در حوزه­‌های مذکور بومی­‌سازی نموده و با موفقیت تحویل شرکت محترم فولاد مبارکه کرده است.

پیوند دائمی متخصصان مگاشید با نیازهای صنعت، رصد فناوری­های روز دنیا و ارزیابی رویکردهای توسعه در صنایع کشور، مگاشید را برآن داشت تا به توسعه یک فناوری پیچیده، کاربردی و جامع مبادرت ورزد. از سال 1399 تا کنون، مگاشید پلتفرم اینترنت اشیاء صنعتی خود را با اهداف زیر توسعه داده است:

  • متخصصان فرآیندهای صنعتی، بدون نیاز به کد نویسی، بتوانند سامانه­‌های پایش وضعیت و کنترل خود را پیاده‌­سازی کنند.

 

  • داده­‌های واقعی و کاربردی از محیط فرآیندهای صنعتی و تجهیزات جمع آوری گردد تا زمینه برای استفاده از فناوری­‌هایی چون هوش مصنوعی در صنعت فراهم شود.
 
  • به جای ارائه راهکارهای خاص در هر زمینه، یک راهکار جامع هوشمند سازی در دسترس کاربران باشد که آن­ها را قادر سازد تمامی نیازهای خرد و کلان خود را در زمینه پایش وضعیت، کنترل و هوشمند سازی، برطرف سازند.

پس از حدود سه سال تحقیق و توسعه مداوم و تجاری­‌سازی نمونه‌­های توسعه داده شده در زمینه‌­های گلخانه و ساختمان هوشمند، مگاشید با هدف استفاده از راه‌کار اینترنت اشیاء صنعتی خود در صنعت (به ویژه صنعت فولاد)، اقدام به جذب سرمایه از گروه فولاد مبارکه نموده و در اسفندماه سال ۱۴۰۱ با افزایش سرمایه و واگذاری ۳۰% از سهام خود به MSTID ، شریک راهبردی، مطمئن و قدرتمندی را در مسیر پیش رو با خود همراه ساخته است.

هم اکنون این شرکت در حال توسعه فناوری و تجاری­‌سازی آن در زمینه راه‌کارهای هوشمندسازی مبتنی بر اینترنت اشیاء صنعتی است.

مشتریانی که به مگاشید اعتماد کردند.