دسته‌بندی نشده

سرمایش گلخانه (فن و پد، مه پاش)

سرمایش در گلخانه

در ایام گرم سال (به طور مثال از اواخر اردیبهشت تا اوایل مهرماه در منطقه اصف هان) که به دلیل شرایط جوی خارج از گلخانه و تابش آفتاب با شدت نور زیاد، دمای داخل گلخانه از دمای مطلوب فراتر می­رود، نیاز به سرمایش در گلخانه پدید می­آید. در روز های گرم سال، علاوه بر افزایش دمای هوا، تابش نور آفتاب با شدت زیاد و طول دوره نوری بالا، موجب گرم شدن گلخانه می­شود. میزان انرژی نورانی که توسط گیا هان جذب می­شود، در حدود 5/0% الی 1% انرژی نورانی وارد شده به محیط گلخانه است. به همین دلیل در منطقه اصف هان و در میانه فصل تابستان، دمای هوای داخل گلخانه به طور میانگین در حدود 11 درجه سانتیگراد از دمای هوای بیرون بیشتر است که نیاز به سرمایش را مضاعف می­سازد.

رایج­ترین سیستم­ های سرمایش در گلخانه، سیستم­ های سرمایش تبخیری هستند. سیستم­ های سرمایش پرتابی (نظیر چیلر)، به دلیل مصرف برق بسیار زیاد، برای سرمایش فضای بزرگی چون گلخانه مقرون به صرفه نیستند و هزینه تمام شده تولید محصول را افزایش می­دهند. میزان سرمایش در سیستم­ های سرمایش تبخیری، به اختلاف دمای خشک و تر اقلیم محل احداث گلخانه وابسته است. هرچه دمای هوای خشک بالاتر باشد و رطوبت نسبی منطقه پایین­تر باشد، سیستم­ های سرمایش تبخیری بهتر عمل می­کنند. سیستم­ های فن و پد و مه پاش، رایج­ترین تجهیزات سرمایش تبخیری در گلخانه­ ها هستند.

 

 سیستم فن و پد

سیستم­ های فن و پد، در بهترین حالت، اختلاف دمایی معادل با 14 درجه سانتیگراد میان فضای داخل و خارج از گلخانه ایجاد می­کنند. سیستم فن و پد، از عناصر زیر تشکیل شده است:

الف – پد که از عناصر سلولزی یا پوشال ساخته می­شود.

ب – مخازن تامین آب

پ – پمپ­ های کف­کش که آب درون مخازن را بر روی پوشال­ ها تزریق می­کند.

ت – لوله، اتصالات و فیلتر های آب برای انتقال آب از مخازن به پد ها

ث – ناودان و مجرای انتقال آب بازگشتی به مخازن

ج – فن­ های تهویه

تعداد، ابعاد و قدرت مکندگی/دمندگی فن­ های تهویه، با توجه به حجم هوای گلخانه و نمودار سایکومتریک دمای خشک و تر منطقه تعیین می­شود. بر اساس حجم هوایی که برای خنک­سازی گلخانه باید جابه­جا شود، سایر عناصر سیستم فن و پد طراحی می­شوند. بر اساس استاندارد های NIST[1]، برای جابه­جایی 73 متر مکعب هوا در هر دقیقه، به یک متر مربع پد نیاز است. برای مرطوب کردن هر متر مربع پد در هر دقیقه نیز به حداقل 2/6 لیتر آب نیاز است. به ازای هر متر مربع پد، به ذخیره­سازی حدود 5/30 لیتر آب در مخازن نیاز است. ظرفیت مخازن و و دبی پمپ­ های کف­کش، باید بر اساس این مقادیر محاسبه و انتخاب شوند. میزان آب مورد نیاز برای جبران تبخیر پد ها نیز با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه محاسبه می­شود.

سیستم­ های فن و پد، به دو روش فشار مثبت (دمیدن فن پش پد ها) و فشار منفی (مکش فن از مقابل پد ها) تعبیه می­شوند. شکل ‏3‑7 و شکل ‏3‑8، نحوه استفاده از این دو روش را نمایش می­دهند. روش فشار مثبت، برای گلخانه­ هایی که دارای درز های زیاد هستند و یا در مناطق دارای گرد و خک فراوان قرار دارند مناسب است. روش فشار منفی برای گلخانه­ هایی که دارای سازه کاملا کیپ و بسته هستند مناسب است.

 

شکل ‏3‑14 نصب فن و پد به روش فشار مثبت

شکل ‏3‑15 نصب فن و پد به روش فشار منفی

 

در طراحی و جانمایی سیستم فن و پد، نکات زیر باید در نظر گرفته شوند:

الف – سیستم فن و پد باید در جهت باد های منطقه و به صورت موافق با وزش باد نصب شود.

ب – نحوه نصب فن­ ها و پد ها نباید به گون های باشد که موجب سای هاندازی بر روی ردیف­ های کشت گیاه شود.

پ – فاصله فن­ ها و پد ها نباید بیشتر از 40 متر باشد

ت – طراحی و جانمایی سیستم فن و پد باید به گون های باشد که اختلاف دمای جریان هوای ورودی و خروجی بیشتر از 4 درجه سانتیگراد باشد

ث – در مناطق دارای آب­ های شور یا سنگین، یا مناطقی که دارای ذرات معلق زیاد در هوا هستند، بهتر است از سیستم­ های فن و پد افقی استفاده شود. شکل ‏3‑16، نحوه قرارگیری پد ها در سیستم­ های فن و پد افقی و عمودی را نمایش می­دهد.

 

شکل ‏3‑16 نحوه قرارگیری پد ها در سیستم­ های فن و پد افقی و عمودی

 

 مه پاش

مه پاش، تجهیزی است که با پاشش پرفشار آب، آن را به شکل پودری در گلخانه تزریق می­کند. پاشش آب توسط مه پاش از بالای گلخانه انجام می­شود. استفاده از مه پاش، ضمن افزایش رطوبت محیط، به عمل سرمایش با استفاده از تبخیر ذرات آب کمک می­کند. ، تصویری از تجهیزات مه پاش در زمان تزریق رطوبت درون یک گلخانه را نمایش می­دهد.

شکل ‏3‑17 تجهیزات مه پاش در زمان تزریق رطوبت

 

علاوه بر تجهیزات ذکر شده، استفاده از سایه­بان در مناطقی که انرژی نورانی زیادی از خورشید دریافت می­کنند، در کاهش دما موثر است.

 

[1]